Kdo nemůže kurkumu?

Koření, které nelze ignorovat: Kurkuma

Představte si situaci, kdy vaše kuchyň voní exotickými vůněmi. Zatímco pečete chléb, vaše ruce jsou pokryté jemným žlutým práškem. Ano, hovořím o kurkumě. Kurkuma je oblíbené koření používané v mnoha kuchyních po celém světě, obzvláště v Indii, kde je považována za svatou. Je známa svými silnými protizánětlivými a antioxidačními účinky, což z ní dělá jednu z nejzdravějších potravin na planetě. Ale jak je s kurkumou? Kdo ji nemůže konzumovat?

POROZUMĚNÍ KURKUMĚ

Kurkuma pochází z rostliny kurkuma longa, která je součástí rodiny zázvoru. Hlavní složkou kurkumy, která jí dává její silné léčivé vlastnosti, je kurkumin. Kurkumin je také zodpovědný za jasnou žlutou barvu kurkumy. Kurkuma je hlavní složkou v curry prášku a je často používán v indických a středovýchodních receptech. Ale kurkuma je nejen o krásné barvě a vynikající chuti. Je to také o jejích léčebných vlastnostech.

VÝHODY KURKUMY

Mezi nejznámější výhody kurkumy patří její schopnost bojovat proti zánětům, což je základní příčina mnoha vážných onemocnění, včetně srdečních onemocnění, cukrovky, Alzheimerovy choroby a některých druhů rakoviny. Kurkuma také pomáhá posilovat imunitní systém, detoxikovat tělo a zlepšovat trávení. A to ještě není všechno - má také blahodárné účinky na mozku, pomáhá zvyšovat hladinu mozkového faktoru neurotrofického růstu (BNDF), což je typ proteinu, který pomáhá stimulovat růst nových neuronů a bojovat proti degenerativním procesům v mozku.

Bezpečnost a vedlejší účinky kurkumy

Při konzumaci kurkumy v mírných množstvích, jako je ta, která je obvykle používána v kuchyni, je bezpečná pro většinu lidí. Některé osoby mohou mít však na kurkumu reakci. Mezi možné vedlejší účinky patří průjem, nevolnost, zrychlený srdeční rytmus nebo alergické reakce. Kurkuma může také ovlivnit krevní srážlivost, takže pokud užíváte léky na ředění krve nebo máte operaci v blízké budoucnosti, měli byste se vyhnout kurkumě.

Kdo by se měl vyhnout kurkumě

Například pokud jste těhotná nebo kojíte, měli byste se vyhnout přílišnému užívání kurkumy, protože nejsou dostatečně prozkoumány její účinky na těhotné nebo kojící ženy. Stejně tak by se jí měli vyhnout lidé s některými stavy, jako jsou žlučové kamínky, vředy žaludku nebo gastroezofageální reflux (GERD). Pokud užíváte nějaké léky, měli byste se také poradit se svým lékařem před konzumací kurkumy, protože může s některými léky interagovat.

Kurkuma v mé kuchyni

U nás doma milujeme kurkumu. Používáme ji nejen v tradičních indických jídlech, ale také v smoothies, zeleninových polévkách, omáčkách a dokonce i v dezertech. Moje dcera Karolína je zvláště velký fanoušek kurkumového chleba. Je chutný, zdravý a jeho příprava je hračka. Stačí smíchat všechny ingredience, nechat těsto vykynout a pak ho péct. No a náš pes Freddy? Ten se kurkumy bohužel nedočká. Psi by totiž měli kurkumu konzumovat jen v malých množstvích a pod dohledem veterináře, protože může u nich způsobit zažívací problémy.

Konečné myšlenky o kurkumě

Kurkuma je skutečně výjimečné koření. Je bohatá na výživné látky a její léčivé vlastnosti jsou jen třešničkou na dortu. Ačkoli je bezpečná pro většinu lidí, někteří lidé mohou mít na ni alergickou reakci nebo může interagovat s určitými léky. Proto je vždy dobré se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem, než do své diety začnete zavádět nové potraviny. A pokud jste alergičtí na kurkumu nebo ji nemůžete konzumovat z jiných důvodů, nezoufejte. Existuje mnoho dalších zdravých koření a bylin, které můžete vyzkoušet. Dobrou chuť a zdraví!

Přidat komentář