Jaké jsou možné komplikace mezizubního kazu?

Příznaky mezizubního kazu

No, takže přestože jsem byla občas se svými dětmi, Ondřejem a Sofií, v situaci, kdy jsem si musela zarezervovat kouzelnou židli u zubaře kvůli mezizubnímu kazu, vždy mě zaskočilo, jak rychle to může přijít. Prostě vůbec nevíte, že přijdou, pokud si nevšímate některých příznaků. Najednou je tady a vy jste jako: "Kde jsi se vzal, ty zlý chlapečku?" Tento kus mezizubního kazu je stejný. Je tu, pak tam. Buď to chápe, nebo ne. Takže jaké mohou být příznaky mezizubního kazu?

Samozřejmě, že to začíná pocitem nepohodlí nebo citlivosti při jídle nebo pití teplých nebo studených nápojů. Možná si všimnete, že máte divné chutě v ústech nebo špatný dech, který odolává vaší obvyklé zubní hygieně. A co teprve, když vidíte malou černou nebo hnědou skvrnu mezi zuby, kterou nelze odstranit kartáčkem nebo zubní nití. To je jak malý cizinec, který se pokouší rozdělit vaše zuby! To jsou všechno jasné signály, které hlasitě a jasně říkají: „Hej, mohl bys se na mě podívat? Mám zde mezizubní kaz.“

Očekávaný průběh

Je to jako sledovat domácí šílené vědecké experimenty mého syna Ondřeje. Prostě nevíte, co se stane dál. Zdá se, že vše proběhne klidně a pak... BOOM! Věci se začnou špatně dít. Stejně tak u mezizubního kazu. Nejprve se může zdát, že vše je v pořádku, ale pokud se s tím něco neudělá, může to vést k větším problémům.

Možná to bude jako, když jsem se jednou pokoušela udělat doma koláč a uprostřed pečení jsem zjistila, že nemám vejce. Mezizubní kaz je ten chybějící "ingredience", která může způsobit problémy. Když se s tím něco neudělá, může způsobit bolest, zánět dásní a dokonce i ztrátu zubů. Takže ano, takový to je ten malý flíček, který může způsobit hodně škody, pokud ho necháte bez dozoru.

Mezizubní kaz mezi dětmi

Možná se vás, stejně jako mě s dětmi, dotklo téma mezizubního kazu. Koneckonců, jak máte přesvědčit své děti, aby umývaly zuby, když jsou tak zaneprázdněny hraním her nebo sledováním svých oblíbených YouTube kanálů? Ve skutečnosti je mezizubní kaz v dětství velmi běžný, protože děti obvykle neumývají zuby tak pečlivě jako dospělí. A s nárůstem konzumace cukrů a sladkých potravin je to ještě horší.

Asi tři roky zpět jsem také zažila něco podobného s dcerou Sofií. Přestože jsme se snažili učit je správné zubní hygieně, mezizubní kaz se stává tím roztomilým malým darebákem, který se objeví, když ho nejméně očekáváte. Ale nebojte se, je tu řada způsobů, jak se s tím vyrovnat. A já vám o nich povím v následujících odstavcích.

Předcházení mezizubního kazu: Úsměvná pravidla

Možná si myslíte, že toto je ta část, kdy začnu moralizovat a říkat vám, abyste umývali zuby po každém jídle, nepili sladké nápoje a tak dále. Ano, tato rada je v základu správná, ale já chci jít o krok dál. Chci se s vámi podělit o některá "úsměvná pravidla", která jsem se naučila po letech boje s tímto malým nepřítelem.

  1. Jezte zdravé potraviny - Zkuste omezit sladkosti a náhražky cukru, které mohou poškodit vaše zubní sklovinu. Místo toho se pokuste jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály, které zuby potřebují k posílení.
  2. Umývání zubů - Zní to zřejmé, že? Ale mnoho z nás to dělá nesprávně. Umývání zubů by mělo trvat minimálně dvě minuty, a to ráno a večer. A vždy používejte zubní pasty s fluorem!
  3. Pravidelné návštěvy zubaře - Kdo z nás nemá rád návštěvu zubaře, že? Ale vážně, pravidelný check-up je nezbytný ke kontrole našeho úsměvu. I když se vám zdá, že je vše v pořádku, zubař může odhalit začínající problémy dříve, než se stanou vážnými.
  4. Hluboké čištění - Tyto procedury, prováděné zubními hygienisty, mohou být skvělým způsobem, jak se zbavit těžko dosažitelných plaků a bakterií.

Samozřejmě, že tato pravidla nezaručují stoprocentní ochranu, ale určitě pomáhají omezit riziko mezizubního kazu ačkoli je viď. Ketýz jsou nemožné. Proto je také důležité hledat další způsoby, jak tento malý darebák překvapit, což nás přivádí k dalšímu odstavci.

Zabavte kazu předtím, než se stane problémem

Jste s tímto kazem o krok napřed Je jako hrát šachy s vaším zubním zdravím. Samozřejmě, že byste měli věnovat čas prevenci, ale neodstraňuje to potřebu být pozorným a hledat různé způsoby, jak ho porazit.

Možná si pamatujete, jak vám zubař říkal něco o mezizubních kartáčcích. Jsou to malé kartáčky ve tvaru stromečku, které se vkládají mezi zuby tam, kde kartáček nesahá. Jsou ideální k doplnění normálního mytí zubů, protože čistí těžko dosažitelné mezery mezi zuby, kde se skrývá nepřítel, mezizubní kaz.

Možná jste o nich slyšeli, ale nikdy jste je nevyzkoušeli. Tak teď je čas. Řekněme, že je to další zbraň v naší zubní arzenálu k poražení tohoto drobného nepřítele (Je to tak, vezmu všechny možnosti, jaké mám!).

RESUMO: Útok na mezizubní kaz!

Nyní si vše shrněme. Mezizubní kaz je skutečný padouch, který se může objevit, když ho nejméně očekáváte. Přestože se objevuje "tiše", může to být skutečný problém, pokud mu nedáte patřičnou pozornost.

Všichni víme, jak významné je mít zdravý úsměv. A proto musíme bojovat za naše zuby! Ale samozřejmě, s mírným smyslem pro humor a radostí z toho, že jsme aktivní účastníky tohoto "zubního boje".

Takže teď, když jste slyšeli můj příběh a získali několik tipů, je čas podívat se na svůj vlastní "zubní bitevní plán". A buďte připraveni bojovat pro svůj úsměv, mezi zuby a mimo nich!

A vždy si pamatujte: nikdy, ale nikdy, nezavírejte oči před tímto malým nepřítelem, protože může způsobit opravdové problémy. Místo toho buďte připraveni a vybaveni těmi nejlepšími "zbraněmi", abyste mohli tuto bitvu vyhrát. A samozřejmě se vždy smějte a užívejte si zdravý život, protože o tom přece je - život je krásný, zvlášť když se můžete smát s úsměvem plným zdravých zubů!

Přidat komentář