Co znamená Bílá dieta?

O co jde v Bílé dietě?

Nejprve se seznámíme s tím, co vlastně Bílá dieta je. Ne, to není koncept, kdy byste jen snědli sníh a stvrdnulé mléko. Bílá dieta je stravovací struktura, kterou někteří lidé sledují za účelem minimalizace potravin bohatých na barviva a konzervační látky. Hlavní myšlenkou Bílé diety je eliminace všeho, co má jasnou barvu v potravinách, které konzumujeme.

Posloucháte to a říkáte si "Paveli, to je šílené! Jak můžu jíst jen bílé potraviny?". Calma, calma, přátelé. Jde o to, abyste odstranili potraviny, které mohou být škodlivé pro vaše tělo. Není to jen o barvě, ale o tom, co barva může v potravě znamenat.

Proč je Bílá dieta vyhledávaná?

Pár lidí mi řeklo, že Bílá dieta je zvláště užitečná pro lidi, kteří trpí zažívacími potížemi nebo alergiemi na potraviny. Jiní ji sledují, když chtějí detoxikovat své tělo. Ale proč je to tak?

Často je to proto, že barviva a konzervační látky, které se vyskytují v potravinách, mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je zánět nebo podráždění trávicího systému. Je to druh obětování barvy za zdraví. Jak říkají, všechno dobré má svou cenu, nemá-li?

Bílá dieta a její složení

Teď si asi říkáte: "Dobrá, Paveli, rozumím konceptu, ale co bych měl vlastně jíst?"

V Bílé dietě převažují potraviny, které jsou bílé, odtud název, ale měli bychom se podívat hlouběji. Patří sem ovoce a zelenina, jako jsou brambory, houby, cibule, česnek, kedlubny a další. Dále pak obiloviny - rýže, pšenice, proso, quinoa. Mléčné výrobky jsou další, třeba mléko, jogurt nebo cottage sýr. Některé druhy masa a ryb taky patří do Bílé diety, jde hlavně o kura a tresku.

Ale pozor, nenechte se zmást! I když má potravina bílou barvu, neznamená to, že je pro vás dobrá. Bílé pečivo, bramborové lupínky nebo bílý cukr nejsou zrovna zdravým výběrem.

Co se Bílou dietou získá a co ztratí

Jedním z hlavních přínosů Bílé diety je fakt, že většina potravin, které do ní spadají, obsahuje vysoký obsah vlákniny, což je skvělé pro trávení. Navíc výběr takových potravin může pomoci omezit konzumaci nezdravých potravin, které mohou obsahovat umělá barviva, konzervanty a další škodlivé látky.

Ale jak je u většiny diet, i tahle má své nevýhody. Při dodržování Bílé diety můžete přijít o důležité živiny obsažené v potravinách jiných barev. Například je známo, že ovoce a zelenina různých barev obsahuje různé vitaminy a minerály. Takže pokud se rozhodnete pro Bílou dietu, doporučuji doplňovat chybějící živiny jinou formou.

Bílá dieta a jako příběh z mého života

Musím se vám přiznat, když mi poprvé někdo řekl o Bílé dietě, myslel jsem, že je to nějaký vtip. Ale pak jsem se setkal s kamarádem, který měl zažívací problémy a rozhodl se tuto dietu vyzkoušet.

Jeho zkušenost byla poměrně pozitivní. Přiznal, že na začátku bylo těžké se vyhnout všem těm lákavým barevným potravinám, ale postupně si na to zvykl a jeho zažívání se výrazně zlepšilo. I když není všeobecně doporučen pro dlouhodobé užívání, pro něj to fungovalo.

Rady na konec

Vždy se poraďte se svým lékařem nebo dietologem než se rozhodnete pro jakoukoliv dietu. Každé tělo je odlišné a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Takže pokud se rozhodnete vyzkoušet Bílou dietu, dejte mi vědět, jak to jde. Jsem tady, abych se s vámi podělil o své postřehy, ale také abych se od vás něco naučil. Takže bílou na cestu a dobrou chuť!

Přidat komentář