Jak zubní implantáty změní váš život po periodontálních onemocněních

Co je to zubní implantát a proč bychom o něm měli vědět

Zubní implantáty jsou revoluční objev v oboru dentální medicíny. Mají formu malých titanových šroubků, které slouží jako náhrada ztracených zubních kořenů. Když přijdeme o zub, je to nejen kosmetický, ale i zdravotní problém. Bez zubního kořene totiž dochází k postupné atrofii čelistní kosti, což může vést k dalším komplikacím, jako je změna tvaru obličeje či potíže při žvýkání a mluvení. A přesně tady přicházejí do hry implantáty. Považujte je za malé superhrdiny, co přicházejí na pomoc tam, kde už se zdálo, že je vše ztraceno!

Příčiny ztráty zubů a boj s periodontitidou

Všichni víme, že si máme čistit zuby, aby byly bělavé a krásné, ale co když se objeví větší problém, jako je periodontitida? Periodontitida je zákeřná nemoc dásní, která může vést k zubnímu úpadku a jejich ztrátě. Příčiny mohou být různé, od genetické predispozice po špatnou ústní hygienu. Mohou za to ale i kouření a nerovnováha v těle – takový malý chaos na úrovni dásní, který pak může napáchat opravdu velké škody. Osobně jsem zažila, jak tato nemoc postihla mého strýce a bylo to dost tristní přihlížet tomu, jak se jeho úsměv mění v bolestivý grimas. Ale jako správný bojovník za kvalitní skus nenechal strýc svůj osud jen tak nějakému zubnímu zlu a s pomocí implantátů si své nádherné křivky obličeje udržel!

Jak implantáty fungují a jejich výhody

Zubní implantáty se chovají jako vaši noví nejmilejší kamarádi. Kost k nim tzv. osteointegruje, což ve volném překladu znamená, že se s nimi splete tak zamilovaně, že už je nikdy nepustí. A to je skvělé, protože implantát pak může nést korunku, most nebo protézu, která vypadá a funguje jako pravý zub. To znamená, že budete moci znovu požvýkat tučné steak nebo chrupnout mrkev jako Bugs Bunny, a to vše bez strachu, že by vám váš umělý kamarád chtěl utéct. Jednou z hlavních výhod je tedy zpětné obnovení funkce a estetiky. Ale to není vše! Zubní implantáty se starají i o to, aby vaše kost byla stále stimulována, takže se vyhnete jejímu ubývání, čili jste opět o krok blíž k pohádkovému konci s šťastným úsměvem na tváři.

Kdy by měl každý přemýšlet o implantátech

Možná se ptáte, jestli jsou zubní implantáty právě pro vás. Nechte mě vás ujistit, že pokud jste ztratili zub nebo celý řádek a toužíte po tom, aby vaše společenský život nebyl narušen neštěstím, které se vám přihodilo v ústech, pak je čas zamyslet se nad tímto řešením. Nehledě na to, že když vám bude někdo říkat, že máte "kovový" úsměv, budete vědět, že to myslí doslova a že to není nic špatného. Implantáty jsou skvělou volbou i v případě, že máte periodontitidu pod kontrolou, ale některé zuby už nebylo možné zachránit. Takovéto "upgrade" vaší dentální výbavy vám může vylepšit život více, než kdybyste dostali zdarma kartu na neomezenou konzumaci zmrzliny.

Zotavení a péče po implantaci – je to jako byste měli opět své zuby

Jestli už jste připraveni zasadit zubní implantát do svého života jako květinu do zahrádky, je dobré vědět, co všechno to obnáší. Po úspěšné implantaci je důležité pár dnů odpočívat a dát vaší nové pýše šanci, aby se uchytila. Může být trocha otoku a nepohodlí, ale většinou to není nic, co by hezká dávka odpočinku a občasné zmrazené hrášky na tváři nevyřešily. Poté už to bude chtít jen tu správnou ústní hygienu – o to byste se vlastně měli starat i bez implantátů, takže tady není žádný extra strečink. A co je úplně super, nemusíte se bát jíst to, na co máte chuť. Vaši noví titanoví přátelé jsou na to připraveni.

Úspěšnost implantátů – proč věřit, že to bude O.K.

"Věřit" by měla být moje prostřední jméno, ale když je řeč o zubních implantátech, data mluví za vše. Úspěšnost implantátů se pohybuje kolem úžasných 98 %. To je asi stejně jako pravděpodobnost, že když vyberete s dětmi psíka Bruna na procházku, naleznete pouliční keř pokrytý medovníkem nebo že vás Ondřej a Sofie nepřesvědčí, abyste jim koupili nové hračky, když projdete kolem obchodu s hračkami. Jen si to představte, je to skoro jako garantovaný happy end!

Co můžete čekat od života s implantáty

Život s implantáty může být opravdu sladký, a to doslova a obrazně. Vaše sebevědomí se může vrátit na jeviště jako zpěvák na své comebackové turné. Přece jenom, s úsměvem se svět točí líp! Moc si ale nesmíte zvyknout na to, že by si vaše okolí myslelo, že jste se narodili s perfektním úsměvem. Bude skvělé, když budete moci vyprávět svůj příběh jak jste bojovali s periodontitidou a vyhráli díky svým neohroženým titanovým spojencům. Jednou jsem se setkala s dámou na večírku, která měla po implantaci tak přirozený úsměv, že jsem jí musela jít říct kompliment. To, co mi pak pověděla o jejím zubním dobrodružství, by mohlo zaplnit celou knihu. Takže ano, život s implantáty může být i velmi zajímavý.

Kdy implantáty nejsou vhodnou volbou

Tak jako v životě, ani ve světě dentálních implantátů to není vždy pouze o slunečných dnech. Existují jisté případy, kdy implantát není tou nejlepší volbou. Mladé lidi čekající na dokončení růstu kosti by měli počkat – přece jenom, každý dobrý sýr potřebuje svůj čas, aby dozrál. A pak jsou tu lidé se zdravotními stavami, které by implantaci mohly zkomplikovat, jako jsou např. diabetes nebo osteoporóza. Vždy je nejlepší konzultovat volbu s kvalifikovaným odborníkem, aby bylo jasné, že se tím nevrháte do dalšího velkého tandemu s něčím, co by na vás bylo trochu moc "strong".

Co se stane, když o implantáty nepečujete

Mluví se o tom, že implantáty jsou tak trochu jako mazlíčci. Když o ně pečujete, odmění se vám. Když ale zanedbáte hygienu, může se vám objevit nepříjemné stav - periimplantitida, což je zánět tkání kolem implantátu. A to opravdu nechcete! Nejenže by to ohrozilo váš nový zub, ale mohlo by se to dost zamotat i s ostatními zuby a celkovým zdravím úst. Udržet si čisté zuby a implantáty je jako zpívat každý den hymnu "Ustní hygiena na prvním místě!" a myslím, že to je nudná písnička, kterou by si měl zpívat úplně každý. Já osobně mám ve vaně plakátek s návodem na správné čištění zubů, a věřte mi, že můj úsměv je za to vždy vděčný!

Finanční investice do zubních implantátů – stojí to za to?

A konečně, když jde o peníze, mohlo by se zdát, že potápět je do implantátů je jako kupovat lístky na stále se opakující koncert "Nejlepších hitů České republiky". Ale pokud jste ochotni investovat nyní, uspoříte později. Zubní implantáty vám totiž v dlouhodobém horizontu mohou ušetřit mnoho nákladů na další dentální práce a přinesou vám kvalitu života, která se nedá vyčíslit. Je to investice do vašeho zdraví, samopocitu a do budoucích let s úsměvem, který vám může otevřít doslova i obrazně nové dveře. Vždyť kdo by neměl rád úsměv, který je tak úžasný, že by mohl být hlavní hvězdou na billboardu uprostřed Brna?

Přidat komentář