Jak se pozná kaz pod korunkou?

Známky kazů pod korunkou

Věřte nevěřte, ale nemůžete vidět a stěží pocítíte kaz pod korunkou, dokud se nevyskytnou vážné komplikace. Kaz pod korunkou je jako ninjovský bojovník, který se plíživě přiblíží, aniž byste to věděli. No, nečekal jsem, že budu jednou srovnávat kaz s nindžou, ale tady jsme!

Kaz pod korunkou je záludný v tom, že může být skrytý a téměř nerozpoznatelný. Dokonce i přes nejnovější technologie rentgenového záření a diagnozy, kaz se může stále skrývat pod korunkou, aniž by byl zjištěn. Ale nebojte, nejsem tu, aby jsem vás všechny vystrašil. Místo toho zde jsem, abych vám pravděpodobně usnadnil život se zjišťováním prvních příznaků kazu pod korunkou, a tím vám ušetřil spoustu budoucího úsilí, bolesti i peněz.

Jak rozpoznat kaz pod korunkou

Někdy se vám mohou objevit bolesti zubu nebo citlivost zubu na teplotu, když jíte horké nebo studené jídlo. To nemusí být vždy kaz pod korunkou, ale je to dobré indikovat, že byste měli jít na kontrolu.

Citlivost zubu může být důsledek špatně nalepené korunky, zlomené korunky nebo dokonce infekce. Ale pokud máte pevnou korunku, a zub pod ní není citlivý na dotek, ale jen na teplotní změny, to je pravděpodobně znak kazu. Ano, každý zub se stává malým vědcem, provádějícím teplotní experimenty!

Ach jo, bolest zubů

Vaše zuby mohou začít bolet bez zřejmého důvodu. Podobně jako když si udeříte palcem o hranu stolu. To nám všem se někdy stane, že? Ale v případě zubů, pokud se bolest objeví najednou a vy nevidíte žádnou zjevnou příčinu, může to být kaz.

Někdy může bolest zubů signalizovat, že kaz je již velmi pokročilý a rozšířil se až na kořeny zubu, kde jsou nervy a krevní cévy. Pokud máte prudkou bolest při žvýkání nebo stisknutí zubu, pak je to obvykle znak, že kaz je již v pokročilé fázi. To je podobné jako když pečete koláč a zapomnete ho vyndat z trouby včas - on zkrátka shoří. Ne, počkejte, to není úplně správné, ale víte, co tím chci říct!

Špatný zápach z úst

A je to tady, další skvělý zážitek, který všichni tak rádi máme - jde o špatný zápach z pusy. Kaz pod korunkou může způsobit, že se zub bude rozpadat a tím může vyvolat zápach.

Špatný dech může být způsoben mnoha věcmi, jako jsou potraviny, kouření, dehydratace a dokonce i některé léky. Takže pokud máte špatný dech, nemusí to nutně znamenat, že máte kaz pod korunkou. Mohlo by to ale být varování, že byste měli navštívit zubaře, pokud si všimnete, že váš dech zůstává neobvykle silný nebo nepříjemný, i když se pečlivě staráte o svou ústní hygienu.

Tečky na zubech

Červené vlajky by měly začít vlát, pokud si všimnete malých bílých, hnědých nebo černých teček na zubech. Tyto skvrny mohou být známkou kazu a musíte k zubaři.

Ono je to jako s ovocem: pokud na něm vidíte hnědou skvrnu, je jasné, že tam něco není v pořádku. Stejně tak s vašimi zuby - hlídejte si je jako jablko oka a pokud vidíte něco, co tam nepatří, je čas na návštěvu u zubaře. Nemusí to nutně znamenat kaz, může to být také zubní kámen, ale stejně tak to může být příznak kazu pod korunkou.

Opuchlé dásně

Opuchlé dásně jsou dalším indikátorem, že můžete mít kaz pod korunkou. Dásně kolem zubu napadeného kazem mohou být opuchlé, červené nebo krvácí. To je signál pro vás, že je čas navštívit zubaře.

Je mi ale jasné, že toto vše je trochu depresivní. Proto to konečně zkusíme obrátit a zaměříme se na to, jak těmto problémům předcházet. Nejlepší způsoby, jak předcházet kazu, jsou čištění zubů, použití zubního nitra a pravidelné návštěvy zubaře. Tyto tři jednoduché kroky vám pomohou udržet svůj úsměv zdravý a lesklý. Takže nečekejte, až se objeví problémy, ale preventivně se snažte o jejich odvrácení. Jako když se snažíte zabránit tomu, aby vám doma přetekl záchod - preventivní údržba je vždy lepší než řešit následky!

Přidat komentář