Jak mezizubní kartáčky pomáhají předcházet zubnímu kameni

Základní informace o mezizubních kartáčcích

Dobře víme, že ke zdraví celé naší tělesné schrány přispívá i zdraví ústní dutiny. Na to, abychom si mohli zachovat svůj krásný úsměv, je výběr správné mezizubní péče naprosto klíčový. Jsem si jistý, že každý z nás má doma zubní kartáček. Mnozí z nás dokonce mají elektrické kartáčky. Ale kolik z nás skutečně používá mezizubní kartáčky? Tato malá pomůcka, kterou radar většiny lidí objeví až u zubaře, je klíčová v boji s nemilým zubním kamenem.

Jak působí mezizubní kartáčky

Mezizubní kartáčky jsou navrženy tak, aby dosáhly na místa, kam se běžný zubní kartáček dostat nedokáže. Umožňují čistit mezerky mezi zuby, kde se snadno ukládá zubní plak a kde může vzniknout zubní kámen. Je fascinující, jak něco tak malého a zdánlivě nepatrného může mít tak velký dopad na naše zdraví. Jde v podstatě o zdravotnickou pomůcku, kterou bychom měli brát stejně vážně jako třeba pravidelné kontroly krevního tlaku nebo hladiny cukru v krvi.

Předcházení zubnímu kameni

Zubní kámen je tvrdý, krustovitý povlak, který vzniká z nashromážděného zubního plaku. Pokud plak na zubech zůstává dlouhou dobu, začne tvrdnout a tvořit se kámen. Tvrdý zubní kámen sám o sobě může být problémem, ale může také vést k závažnějším onemocněním dásní. Mezizubní kartáčky efektivně odstraňují zubní plak, a tím i předcházejí tvorbě zubního kamene. Pokud se jim dáme šanci a budeme je používat správným způsobem, můžou nám pomoci udržovat naši ústní dutinu v bezvadném stavu.

Výběr správného mezizubního kartáčku

Při výběru mezizubního kartáčku je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Jde především o velikost mezery mezi našimi zuby. Existují různé velikosti mezizubních kartáčků, takže je důležité vybrat ten správný. Velmi úzce postavené zuby vyžadují jemnější kartáčky, zatímco pro širší mezery jsou vhodnější větší kartáčky. Dále bychom měli brát v potaz i materiál kartáče - některé jsou vyrobeny z nylonu, jiné z přírodních vláken. Každý materiál má své specifické vlastnosti a možná budete muset trochu experimentovat, než najdete ten pravý kartáček pro sebe.

Technika čištění mezizubními kartáčky

Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, čistění mezizubními kartáčky má svá specifika. Kartáček by měl být veden zubní řadou pod pravým úhlem a měl by pohodlně procházet mezi zuby. Není třeba ho silou protlačovat, tím bychom si mohli spíše ublížit. Kartáček by měl jemně stírat plak ze stěn zubů a vymývat ho ven. Tímto způsobem můžeme efektivně odstranit bakteriální plak a předcházet tak tvorbě zubního kamene.

Pokud máte na výběr, použijte mezizubní kartáčky

Někteří lidé dávají přednost dentálnímu nitru před mezizubními kartáčky. Musím říci, že i nit má své místo ve správně nastavené ústní hygieně, ale mezizubní kartáčky představují komplexnější řešení. Hlavně v případě větších mezer mezi zuby je jejich využití mnohem efektivnější. S kartáčky lze dosáhnout nejen na přední, ale i na zadní plochu mezery. Navíc jejich používání je pohodlnější a není potřeba tolik zručnosti jako při manipulaci s nití.

Mám tu jednu historku, která se mi přihodila před pár lety. Šel jsem na preventivní prohlídku ke svému zubaři a po vyšetření mi řekl, téměř s úžasem v hlase, že mám ústa bez jediného zubního kamene. A hádejte – mé tajemství? Ano, pravidelně používám mezizubní kartáčky! V té chvíli jsem si uvědomil, jak moc je jejich používání důležité a jaký pozitivní dopad to má na zdraví mých zubů a dutiny ústní jako takové. Od té doby se snažím mezizubní kartáčky propagovat, kdekoliv se to jen dá.

Přidat komentář