Co zubům škodí? Co zubům škodí?

Surová realita cukrů a sladkostí

Vždyť kdo by neznal tu sladkou chuť čokolády, která právě tak tající na jazyku vyvolává pocit radosti a blahobytu? Ale vězte, že za tuto okamžitou radost můžeme zaplatit vysokou cenu. Cukry a sladkosti jsou velkým nepřítelem našich zubů. Přestože to může být pro některé z nás tvrdý oříšek k rozlousknutí, je třeba to přijmout. Když cukry vstupují do úst, bakterie je tam jako na potkání. S cukrem v čele jdou do útoku a vytvářejí kyseliny, které rozkládají sklovinu. Není to jako kouzlo, kde byste měli čas abra, kadabra a zuby jsou zase zdravé. Je to postupný proces, který vede ke vzniku zubního kazu.

Nedostatečná ústní hygiena - nejlepší přítel kazivých bakterií

S neúprosnou pravidelností bychom si měli čistit zuby dvakrát denně, ale to je teprve začátek. Správná ústní hygiena není jen o čištění zubů. Je to celková péče o ústní dutinu, a to zahrnující mezizubní prostory, jazyk a dásně. Kolikrát si řekneme, že ten dnešek nás totálně srazil a že to vynecháme, jen ten jedenkrát. Ale co když ten jedenkrát se změní na dva a tři a dále? Bakterie se ve všech těch skrytých zákoutích ústní dutiny táhnou jako na báječné párty bez dozoru. A jakmile si udělají veselí, skončíme s nepříjemnou bolestí zubů nebo něčím horším. Rozhodně to není veselý pohled, když se probudíte a zjistíte, že váš úsměv vypadá jako z hororového filmu.

Mezi zuby nepatří kosti a led: dojmy z mého dětství

Mám jednu historku z mého dětství. Jednou jsem byl na návštěvě u babičky a dědečka a rychle jsem sestoupil z kola, abych měl dobrou jídlo. A představte si moje překvapení, když na mě babička vytáhla dýňovou polévku! Nebyl jsem proti polévkám na dýně, ale moje mysl už byla u hlavního chodu, pečeného kuřete. Když dostoupila moje chvíle, byl jsem nekontrolovatelný. Já a můj hlad, oba jsme se vrhli na to kuře. Pak se stalo něco, na co nikdy nezapomenu - kousl jsem do kůstky. Měl jsem pocit, že můj zub se zlomil na milion kusů. Byla to lekce, kterou jsem nikdy nezapomněl. Kosti a led mezi zuby nepatří! Dnes vám mohu říct, že kousání do tvrdých předmětů jako jsou led, třešňové pecky, kousky ořechů nebo otevírání lahví zuby může způsobit praskliny a následně i zničení zubu.

Kyselé a citrusové potraviny – malý citron, velký účinek

Kyselinu také nemají naši zuby v oblibě. Ano, mluvím o těch malých citronech, které si tak rádi dáváme do čaje nebo do salátů. Těžba vitamínu C sice dobrá, ale co škodlivá! Kyseliny z těchto citrusových plodů mohou opravdu namáhat sklovinu našich zubů, což vede ke vzniku zubního kazu. A to není vše. Kyselé nápoje, včetně oblíbených sportovních a energetických nápojů, všechny mají obdobný efekt. Tak možná přemýšlet dvakrát před tím, než otevřeme další plechovku.

Alkohol a kouření: noc v klubu může stát zub

Mohli byste se divit, ale pití alkoholu a kouření jsou také nakloněné proti zdraví našich zubů. Alkohol sám o sobě nezpůsobuje zubní kaz. Ale dává zelenou na semaforu pro mnoho jiných rizikových faktorů, jako je kouření. Alkohol nás dehydratuje, což znamená, že máme méně slin. A sliny jsou velkým hrdinou v boji proti kazu, protože neutralizují kyseliny a pomáhají opravit poškozené oblasti. Kouření, to je jiná kapitola. Nikotin vede k redukci průtoku krve v ústech, což ovlivňuje schopnost těla bojovat proti bakteriím. Kouření může také vést k rakovině dutiny ústní, což je mnohem vážnější než pouhý zubní kaz.

Rychlé občerstvení a kofein: skrytý nepřítel všudypřítomný

Rychlé občerstvení a kofeinové nápoje se mohou zdát jako ideální společníci pro rychlý životní styl. Ale s rizikem zubního kazu je to daleko od ideálního. Mohlo by vás to překvapit, ale tyto příměstské jídla obsahují vysoké množství cukrů a kyselin. A není to jen o tom, jak často je konzumujeme. Jak dlouho tyto potraviny zůstávají v ústech také hraje roli. Když například pijete slazenou kávu po dobu několika hodin, je to jako mít v ústech cukrovou bombu několik hodin. Nechtěl bych být v kůži těch zubů!

Přidat komentář